Mercedes Jellinek prawo jazdy

It's (not) a man's world

Dzień Kobiet w Polsce stereotypowo jest łączony z okresem PRL. Znakiem rozpoznawczym święta - bukiet czerwonych goździków. Geneza Dnia Kobiet jest związana z trudem walki o emancypację... i zupełnie nieusłana kwiatami czy słodkimi pralinami.

Dzień Kobiet. Historia

Święto Kobiet początkowo było dniem strajków i manifestacji. Kobiety domagały się poprawy warunków pracy, nadania praw wyborczych oraz wyrównania płac. Pochodzenie Dnia Kobiet sięga początku XX wieku. Pierwsze obchody miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w 1908 roku. W 1910 roku, na międzynarodowej konferencji w Kopenhadze, zaproponowano ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet. Ostatecznie wybrano datę 8 marca. 

 

#KochamyMercedesy i doceniamy kobiety

 

Tak, jak na co dzień #KochamyMercedesy, tak dbamy o inne dobre wzorce każdego dnia. Kobiety traktujemy z należną im uwagą codziennie. Niezależnie od daty zapisanej w kalendarzu. Doceniamy empatię, wrażliwość, ale też siłę i konsekwentne dążenie do celu. Koleżanki z pracy, klientki, panie, z którymi łączą nas relacje biznesowe, a przede wszystkim te, które są nam najbliższe są dla nas źródłem inspiracji. Święto przypadające 8 marca jest okazją, aby podkreślić jak bardzo są dla nas ważne. Dzisiaj jest dniem-symbolem, podkreśleniem roli kobiet – uhonorowaniem i docenieniem. Odwaga, siła, ambicje czy umiejętności nie stoją w kontrze do cech stricte przypisywanych kobietom: wrażliwości, delikatności. W kobietach doceniamy mądrość, wykształcenie, doświadczenie, ambicje i pomysłowość. Dla nas Dzień Kobiet jest motywacją, aby wykazać się szacunkiem, empatią i solidarnością wobec kobiet, które codziennie podejmują wyzwania, by osiągnąć swoje cele i marzenia. To czas, aby podziękować tym, które nam pomogły i poprzeć te, które wciąż potrzebują wsparcia i ochrony. 

 

Kobiety-pionierki.

 

Dzień Kobiet to doskonały moment, by przypomnieć sylwetki kobiet-pionierek, których osiągnięcia miały ogromny wpływ na dalsze losy świata. Tajemnicą pozostaje, w którym kierunku rozwinęłaby się nauka, gdyby nie odkrycie Marii Curie-Skłodowskiej i jej ogromny wkład w otwarcie drzwi kobietom do zdobywania wiedzy. Czy gdyby Simone de Beauvoir nie głosiła dumnie feministycznych poglądów dzisiaj wolność kobiet dalej byłaby tylko iluzoryczna? Jak ukształtowałyby się światowe trendy i pojęcie “klasycznej elegancji”, gdyby nie bezkompromisowość Coco Chanel? Czy kobiety czynnie kandydowałyby w wyborach, gdyby nie odwaga Margaret Thatcher, której wybitne umiejętności zarządcze doprowadziły do trzykrotnego zwycięstwa partii? 

 

Bertha Benz i Mercedes Jellinek

 

U podstaw historii Mercedes-Benz także odnajdujemy przykłady kobiet, których postawa miała ogromny wpływ na ukształtowanie losów - motoryzacji. Na jej kartach zapisały się Bertha Benz i Mercedes Jellinek. Przyczyniły się do rozwoju i sukcesu przemysłu motoryzacyjnego, a często pozostają nieznane dla większości osób.  

Historia Berthy to fascynująca opowieść o odwadze, determinacji i innowacjach. Kobieta urodziła się w połowie XIX wieku. Była żoną Karla Benza, inżyniera i wynalazcy, który był jednym z pionierów motoryzacji. Była nie tylko żoną i matką, ale przede wszystkim ważnym partnerem biznesowym Karla, który wraz z nią pracował nad rozwojem swojej firmy - Benz & Cie. 

 

podróż Berthy Benz

 

Jednym z przełomowych momentów w historii – nie tylko samej Berthy, ale całej branży motoryzacyjnej - był dzień, w którym postanowiła udowodnić, że samochód, który wynalazł jej mąż jest bezpiecznym i praktycznym środkiem transportu. W sierpniu 1888 roku, Bertha wraz ze swoimi dwoma synami, wyruszyła w 100 kilometrową podróż z Mannheim do Pforzheim. 

 

Wyprawa była długa i niebezpieczna. Samochód był jeszcze w fazie testów i miał wiele niedoskonałości. Kobieta się nie zraziła tym i zdecydowała na wyjazd, aby pokazać światu, że pojazd może odmienić życie. To, co dzisiaj jest codziennością - kiedyś stanowiło ogromne wyzwanie... Bertha Benz jest pierwszą kobietą, która kiedykolwiek zatankowała samochód! W trakcie podróży zatrzymała się w aptece w Wiesloch, by kupić szklaną butelkę ligroiny; tak pod koniec XIX w. nazywano benzynę. Destylat ropy naftowej służył wówczas jako środek czyszczący i do dziś jest znany jako rozpuszczalnik. Tym samym apteka stała się pierwszą stacją paliw w historii. Stała się bohaterką motoryzacji, która przyczyniła się do rozwoju branży samochodowej. Ale Bertha osiągnęła jeszcze bardziej imponujący cel. Udowodniła, że kobiety są pełnoprawnymi partnerami swoich mężów, są odważne i zasługują na szacunek. 

 

 

Inną niesamowicie inspirującą postacią była Mercedes Jellinek. Była jedną z pierwszych kobiet, która zaczęła aktywnie uczestniczyć w wyścigach samochodowych. Jej ojciec, inżynier Emil Jellinek, który był zafascynowany motoryzacją, dopingował ją od początku kariery. Tego rodzaju wsparcie ze strony rodziny w początkach XX wieku, czyli zachęcanie kobiety do aktywnego uprawiania typowo “męskich” dyscyplin, było naprawdę niespotykane. Wyjątkowa relacja łącząca ojca z córką przełożyła się na rozwój branży motoryzacyjnej! 

W 1902 roku Mercedes Jellinek z ojcem oraz inżynierem Wilhelmem Maybachem, opracowali i zaprezentowali nowy model samochodu, nazwany na jej cześć - Mercedes 35 PS. Ten model był szybki i wytrzymały, co przyciągnęło uwagę wielu kierowców i miłośników motoryzacji. 

 

Mercedes Jellinek w samochodzie

 

Zainteresowanie samochodami, motorsportem, budową maszyn i technologiami – nadal przekazywane jest w dużej mierze przez ojców synom. Motoryzacja pozostaje światem zdominowanym przez mężczyzn. Nie ma w tym nic dziwnego! Zauważamy natomiast zmianę, która budzi naszą radość: zatrudniamy coraz więcej kobiet. Aż 25% zespołu stanowią panie - chcemy być atrakcyjnym pracodawcą dla kobiet i zachęcamy panie do aplikowania. Co więcej, rośnie liczba klientek naszych salonów i serwisów. Wybierają nas kobiety niezależne, aktywne zawodowo, odnoszące sukcesy. Naszą rolą jest dbałość o zaspokojenie ich potrzeb poprzez najwyższą jakość obsługi i profesjonalizm. 

Powrót do listy artykułów
łańcuch na oponie

2024-01-16

Kategoria: Mercedes-Benz Jak poprawnie założyć łańcuchy na koła?

Łańcuchy na koła - do czego służą? Jeśli kiedykolwiek chodziłeś zimą po górach, pewnie zdarzyło Ci się założyć na buty tzw. “raczki”, aby móc swobodniej poruszać się po śliskiej powierzchni. Podobnie jest z kołami samochodu - zakładanie łańcuchów to kluczowy krok, który poprawia trakcję i bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Przeczytaj artykuł
Sprinter na tle wrocławskiego schroniska dla zwierząt

2024-01-16

Kategoria: Mercedes-Benz Dealer Dobrych Uczynków

Miesięcznik Dealer przyznał nam tytuł Dealera Dobrych Uczynków. Poniższy tekst pochodzi z grudniowego wydania czasopisma. Redakcja wskazuje na najważniejsze projekty, które zrealizowaliśmy, a które przyczyniły się do otrzymania zaszczytnego wyróżnienia. Autorem tekstu jest Piotr Burakowski.

Przeczytaj artykuł
Srebrny GLE SUV w zimowej scenerii, w lesie

2024-01-12

Kategoria: Mercedes-Benz Duda-Cars znów rusza w trasę z ESKA WINTER CITY

ESKA WINTER CITY 2024 startuje już niebawem! Niech nie ominie Cię festiwal zimowej rozrywki, na której poza licznymi konkursami i atrakcjami, będziesz mógł podziwiać najnowsze modele Mercedes-Benz. Sprawdź, jakie miasta tej zimy to must-have do wpisania w nawigację! 

Przeczytaj artykuł
×